שכר המורים

יש כל כך הרבה מורים שהם מודל לחיקוי, הערצה ומנהיגות עבור הילדים שאנו שולחים יום יום לבית הספר. מורים יוצאי צבא, ששירתו את המדינה שלנו בגאווה, מורים שהחליטו לעשות הסבה ממקצוע הרבה יותר ״מכניס״ בתחומים כמו הייטק, הנדסה ומחשבים,עריכת דין, ראיית חשבון רק בשל תחושת הסיפוק המדהימה שמקצוע בתחום האירוע נותן.

מדובר באנשים שבטוחים כי מדובר בשליחות ממש למרות שתחושת הסיפוק אותה הזכרנו, לא מגיעה כל כך מהר. מדובר בעבודה קשה מכל הבחינות ואותם מורים צריכים להתמודד בנוסף לקושי עם בעיה נוספת.

בעיה אחת שמשפיעה כנראה על מערכת החינוך כולה בישראל והיא בעיית השכר שמעלה בכל כמה שנים מחדש דיון סוער ומובילה אפילו לשביתות באמצע ובתחילת השנה.

כבר שנים אותה סוגיה מועלה, דנים עליה בכנסת אבל לצערנו, אין שינוי ממשי.

סרטון שהעלה לפני פחות משנה איתמר, מורה להיסטוריה ותנ״ך – בוגר שני תארים באוניברסיטה העברית, יוצא תנועת נוער, מפקד בצבא, מלח הארץ מראה כי אחרי שכביכול התבצעה סוג של רפורמה במערכת החינוך בישראל, על 100% משרה במשרד החינוך קיבל איתמר בחודשו הראשון לעבודה בבית הספר 976 שקלים. כן 976 שקלים, מבייש, מבזה ובעיקר עצוב.

איתמר מרגיש כי מחובתו שלא לשתוק רק בשל העובדה שמדובר בתופעה שחוזרת על עצמה בהישף נרחב וכי מורים רבים סובלים מהדבר הזה לו משרד החינוך קורא ״תקלה״. מורים רבים נוספים הנמצאים בתהליך ראשוני של קליטה במערכת, מקבלים בדיוק את אותו שכר. איתמר שואל את שר החינוך בנט: ״כיצד הוא יכול ללמד את התלמידים שלו להיות אנשים טובים יותר וערכיים יותר, אם במקביל הוא הולך לשתוק על עוולות שמשרד החינוך מבצע בקנה מידה המוני.?״

לטענתו של איתמר ולטענת מורים רבים נוספים מדובר בהלנת שכר.

למה זה גורם?

  1. לתסכול יומיומי.
  2. לפחות ופחות אנשים איכותיים להצטרף למערכת החינוך בשל העובדה שהם מרגישים ״פראיירים״.
  3. לבעיות רבות בתוך המערכת עצמה כמו למשל היפלטות של מורים טובים מהמערכת חזרה לשוק העבודה.