תכנית משפחה נטו

בעקבות בעיית יוקר המחייה שעולה חדשות לבקרים לכותרות בשנים האחרונות, מנסים נבחרי הציבור כל אחד בדרכו הוא להקל על ההוצאות החודשיות של המשפחות הצעירות. שר האוצר משה כחלון, הודיע לאחרונה על תכנית "משפחה נטו"  שמטרתה להקל במספר צעדים על הכיס של הציבור ולהשאיר יותר כסף אצל האזרחים, כפי ששר האוצר אמר לא פעם.

אז מה בעצם יש לנו בתכנית?

  1. הורדת מכס על מכשירים סלולאריים: מעתה הוסרו המכסים על מכשירי סמארטפון סלולאריים. מדובר על ירידה של עשרות אחוזים במחירי המכשירים, מה שמאפשר לקנות מכשירים איכותיים במחירים טובים יחסית, ובלי הצורך ל"הגניב" מכשירים במכס או להזמין מחו"ל ולקוות שלא יפתחו את החבילה במכס עצמו. מדובר על צעד שחוסך מספר מאות שקלים.
  2. הורדת מכס על בגדי תינוקות והנעלה: אם עד כה היה מכס על בגדי תינוקות ונעליים, גם הם יוסרו.
  3. השוואות נקודות לזיכוי מס להורים עובדים בגין ילדים: באמצעות התכנית יקבלו ההורים נקודות נוספות לזיכוי מס, להורים לילדים מיום היוולדם ועד גיל 6. אם עד כה היה שוני בזיכוי נקודות המס בין גברים לנשים עובדים, כעת הזיכוי הוא דומה: 1.5 נקודות לכל הורה לילד עד גיל שנה. ו2.5 נקודות זיכוי מגיל שנה ועד גיל 6. כל נקודות זיכוי שווה 215 ₪ בחודש. מדובר על תוספת של אלפי שקלים בשנה לכל משפחה.
  4. סבסוד צהרונים: כיום ההורים משלמים עבור כל ילד לצהרונים בין 900 ל-1200 ₪. במסגרת התכנית תסבסד המדינה להורים את התשלומים על הצהרונים. הסבסוד יתבצע בהתאם לרמה הסוציו-אקונומית של היישוב בהתאם לנתוני הלמ"ס. עשירונים 1-3 יקבלו סבסוד מלא. עשירונים 4-5 יקבלו סבסוד של 300-350 ₪ בגילאים 3-8. בשאר העשירונים, ככל שהעשירון יותר גבוה, מעניקים סבסוד לילדים בין כיתות א' וב' וכן המענק נע בין 150 ל-300 ₪.
  5. הגדלת מענק עבודה: אנשים שמשתכרים בשכר נמוך יחסית, תעלה ל-495 ₪ בחודש, מה שיוסיף לכל משפחה עוד אלפי שקלים בשנה.

 

אין ספק, שמדובר על מספר צעדים משמעותיים שעשויים בהחלט להקל ולו במעט על הכיס של האזרחים.

לקריאה נוספת:

עופר אלשיך – טוויטר, עופר אלשיך