צדק חברתי בנושא שירות לאומי

שירות לאומי הינו שירות הנעשה בהתנדבות והוא מיועד בעיקר למקבלי הפטור משירות צבאי הנחשב לשירות חובה במדינת ישראל לכל מלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) בגיל 18. השירות הלאומי בישראל אורך בין שנה לשנתיים (עד 24 חודשי שירות מלאים) ולרשות המתנדב/ת לשירות הלאומי עומד האפשרות להפסיק את מסלול השירות בכל רגע נתון.

בני ובנות השירות הלאומי ראשים להגיש את מועמדותם להתנדבות בתחומי שירות שונים הכוללים בין היתר: שירות לאומי בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים במערכת החינוך הארצית, שירות לאומי במשרד הביטחון ובגופי ביטחון שונים הפועלים במדינה, לרבות, משטרת ישראל, המשמר האזרחי ואפילו שירות התנדבותי במוסד או בשב"כ. כמו כן, בני ובנות השירות הלאומי יכולים להיות משובצים לתפקידי שירות שונים במערכת הבריאות בישראל, במערכת בתי המשפט בישראל, במוסדות קהילתיים, במוסדות רווחה שונים ובמגוון רחב של תחומי שירות נוספים.

בדומה לכל בן/בת שירות אחר בשירות חובה, גם בני ובנות השירות הלאומי זכאים לתנאי שירות הניתנים להם לאורך כל תקופת שירותם. בין יתר תנאי השירות המוענקים לבני ובנות השירות הלאומי נכללים תנאים כגון: דמי כלכלה חודשיים, נסיעות חינם ברכבת ישראל, החזר מלא עבור נסיעות בתחבורה הציבורית (אוטובוסים), אופציה למקום מגורים במידה ובן/בת השירות הלאומי מתנדבים במקומות המרוחקים ממקום מגוריהם ותנאי שירות נוספים. כמו כן, בני ובנות השירות הלאומי המסיימים תקופת שירות מלאה בת 24 חודשים, זכאים על פי חוק קליטת חיילים משוחררים למגוון רחב של הטבות המוענקות לכל בן/בת שירות אחר בשירות חובה, לרבות, קבלת מענקי כספיים בעת השחרור משירות, מענק עבודה מועדפת לתקופה שלאחר השחרור משירות ועוד.

שירות לאומי- עכשיו הוא מעוגן גם בחוק!

חשוב לציין שבמהלך חודש אפריל האחרון (4/18) נכנס לתוקפו חוק המסדיר בפעם הראשונה את מסגרת ותנאי השירות של בני ובנות הלאומי. חוק זה חל על כל אזרחי המדינה אשר אינם מחויבים בשירות חובה וסדיר בצה"ל.

על אף קיומו של החוק, מסגרות השירות הלאומי בישראל ימשיכו לפעול כמסגרות התנדבותיות בלבד אליהן יוכל להצטרף כל אזרח אשר איננו מחויב על פי החוק בשירות ביטחון חובה במדינה. בישראל פועלים מספר גופים האחראים על שיבוצם של בני ובנות השירות למסגרות ההתנדבותיות השונות, כאשר בכל אחד מהגופים פועל מערך הסברה המציג בפני הנערים והנערות המעוניינים להצטרף למסלולי השירות הלאומי השונים את כל ההיבטים הנלווים לתקופת השירות ולתפקיד אותו הם ידרשו לבצע במסגרת תקופת התנדבותם וזאת בהתאם לשיבוץ המותאם ביותר עבורכם על פי שיקולים כאלו ואחרים הנערכים לאחר היכרות מקדימה עם בן/בת השירות הלאומי על ידי אותם גופים.

לסיכום, השירות הלאומי בישראל הינו שירות התנדבותי הפתוח בפניהם של כלל מקבלי הפטורים משירות חובה בצבא ההגנה לישראל. שירות זה כולל בתוכו תנאי שירות שונים הזהים בחלקם לתנאי השירות המוענקים לכל אזרח המחויב בשירות חובה.

מרחבי הרשת
עו"ד שי פניני – עורך דין מסחרי אזרחי
משרד עורכי הדין שי פניני