פער מחירי הירקות והפירות – האם המתווכים עושקים אותנו?

לא פעם ולא פעמיים שמענו כי אנחנו הצרכנים משלמים בעשרות אחוזים יותר ממה שאנחנו צריכים על הפירות והירקות שאנחנו רוכשים הביתה. כידוע, הישראלי הממוצע אוהב לאכול ירקות ופירות, המקרר עשיר בכל והרי זה ברור שיש תמיד מישהו שגוזר עלינו את הקופון.

לצערנו, לא מדובר בחקלאי שעושה הכל במטרה לאפשר לנו להנות מתוצרת חקלאית מקומית איכותית, אלא מדובר ברשתות השיווק ובחנויות הירקות והפירות הפזורות להן ברחבי הארץ. מסתבר שבעשור האחרון, מחירי הירקות והפירות עולים בכל שנה כאשר יש סיבה אחת לכל העניין הזה: פערי התיווך.

בישראל יש למעלה מ-200 סיטונאים של פירות וירקות וכ-130 חקלאים הנחשבים גדולים, כאלה המגדלים את התוצרת הבלעדית שלהם. מה שקורה בפועל הוא שרשתות השיווק הגדולות קונות את הסחורה ישירות מהיצרנים דרך חברות סיטונאיות.

השאלה היא למה בעצם יש את פערי התיווך הללו, הרי הדרך שהפרי או הירק עושה למדף, איננה ארוכה ולא עוברת בין כל כך הרבה ידיים. אז הסיבה לכך היא משום שכל רשת או מרכול, קובעים את המחיר לעצמם כאשר הפערים עומדים על ממוצע של 50%. אם לדוגמא, אנחנו הצרכנים משלמים על תפוח אדמה 4 שקלים לקילו, החקלאי מקבל רק שקל 1 והנה הפער העצום שעומד על 300%. בפועל, אנחנו הצרכנים שהולכים אחת לשבוע לסופר מרקט, משלמים הרבה יותר ממה שאנחנו אמורים.

בנוסף, אם חשבתם שהמחירים בישראל זולים בהשוואה למדינות אירופה, התשובה היא ממש לא. לעומת מדינות כמו איטליה, ספרד, צרפת ובלגיה אנחנו משלמים למעלה מ-60% יותר על הפירות והירקות. בעוד באירופה יש ירידה במחיריםף אצלנו יש עלייה מתמדת מה שמוביל את הצרכן הישראלי הממוצע לצרוך פחות ירקות ופירות.