דיור למשתכן

בערך שנתיים עברו מאז שהתכנית דיור למשתכן יצאה לפועל, תכנית שמטרתה היה קודם כל להוזיל את מחירי הדיור עבור זוגות צעירים שמתקשים לרכוש דירה. אבל בינתיים הזוכים בהגרלה נתקלים בלא מעט קשיים וכמו נושאים רבים אחרים הכל כרוך בלא מעט בירוקרטיות ובעיות כמו שרק בישראל יודעים לעשות.

מאות אלפי יחידות דיור הוגרלו באותן הגרלות בערים כמו עפולה, ראש העין ולוד. מה שכביכול אמור להיות בשורה משמחת, המציאות בשטח מראה כי אותם זוגות שכביכול זכו בהגרלה לא מקבלים מהמדינה את הזכות ל- 40% משכנתא מסך כל הסכום והבנקים שולחים את הזוגות הללו לדרכם.

פרויקטים לא זזים לשום מקום, הדיירים עדיין נמצאים תחת עננה לא ברורה, זוגות רבים נושרים והבנקים כאמור מסרבים לתת משכנתאות משום שלפרויקטים הללו אין גיבוי, מה שלמעשה שם את אותם פרויקטים כמו בעיר לוד למשל לחשופים לכל מיני בעיות כמו למשל פשיטת רגל של הקבלן.

אז למה אין ליווי בנקאי?

פשוט מאוד, אף אחד לא מוכן לשלם על ערבות חוק המכר והיא גם לא תמיד קיימת. יש לא מעט זוגות שהמתינו להגרלה ולא זכו, צריכים להתמודד עם מחירי הדירות שרק ממשיכים ועולים. על פי נתונים עולה כי כמעט בכל הערים המשתתפות בהגרלה המחירים עלו. מחיר דירת 4 חדרים בעיר לוד עלה ב-4%, בעפולה ב-6% וגם בקריית מוצקין ובעיר אופקים נראתה עלייה דומה. קבלנים חוששים ואומרים שהם לא רואים הצלחה עתידית של התכנית שכן היא איננה עונה לכל הצרכים של האוכלוסיה וכולם זקוקים לדירות, לא רק זוגות צעירים שלא מצליחים לקחת משכנתא.

ובכן, לא ברור עדיין אם התכנית צפויה להצליח והאם ההגרלות אכן יניבו פרי, מוקדם מדי כדי לדעת אבל בשורה התחתונה, אלפי זוגות צעירים מתמודדים עם אותן בעיות שצצות, בעיות שכביכול לא היו אמורות להופיע, הרי המדינה מנסה לשפר את המצב הקיים בו זוגות רבים לא יוכלו לרכוש דירה בארץ, לפחות לא בשנים הקרובות.